Εθνική Ελλάδας: Βαριά ήττα από την Ολλανδία, πώς είναι η βαθμολογία στον όμιλο

Βαριά ήττα γνώρισε η Εθνική Ελλάδας από την Ολλανδία με 3-0 στο Philips Stadion στο Αϊντχόφεν σε παιχνίδι για την προκριματική φάση του Euro...

Βαριά ήττα γνώρισε η Εθνική Ελλάδας από την Ολλανδία με 3-0 στο Philips Stadion στο Αϊντχόφεν σε παιχνίδι για την προκριματική φάση του Euro 2024.

Οι «οράνιε» ήταν καθολικά ανώτεροι και καθάρισαν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχαν και τα τρία γκολ τους.

Αρχικά, στο 16’ σε εκτέλεση κόρνερ, ο Ντούμφρις πήρε την κεφαλιά και τροφοδότησε τον Ντε Ρον που με σουτ έγραψε το 1-0.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, στο 31’, ο Ντούμφρις έδωσε και δεύτερη ασίστ στον αμαρκάριστο Χάκπο που με κοντινό σουτ δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.

Στο 39’, ο Ντούμφρις τριπλασίασε τις ασίστ του καθώς βρήκε τον επίσης αμαρκάριστο Βέγκχορστ στη μικρή περιοχή που σαν σε προπόνηση έγραψε το 3-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ αλλά είτε ο Βλαχοδήμος είτε το δοκάρι σταμάτησαν τις προσπάθειές τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ολλανδοί «έριξαν ταχύτητα» και έφτασαν άνετα στη νίκη, πιάνοντας την Εθνική μας στους 6 βαθμούς στη βαθμολογία του ομίλου.

Οι συνθέσεις:

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φλέκεν, Χερτράουντα, Φαν Ντάικ, Ακέ (46’ Ντε Φράι), Ντούμφρις (84’ Ντε Λιχτ), Ντε Ρουν (65’ Ρέιντερς), Ντε Γιονγκ (77’ Φέερμαν), Μπλιντ, Χάκπο (65’ Λανγκ), Σίμονς, Βέγκχορστ.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (68’ Γιαννούλης), Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Ρέτσος, Σιώπης, Κουρμπέλης (68’ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μασούρας (68’ Φούντας), Παυλίδης (73’ Γιακουμάκης).

Ακάθεκτη η Γαλλία, η βαθμολογία του ομίλου

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Γαλλία επικράτησε με 2-0 της Ιρλανδίας με γκολ των Τσουαμενί (19′) και Τουράμ (48′).

Αναλυτικά η βαθμολογία του ομίλου (σε παρένθεση οι αγώνες που έχει δώσει κάθε ομάδα):