ΠΗΓΗ Α.Ε

ΤΙΤΛΟΙ ΕΙΔΗΣΕΩΝ:

latest

ISTIKBAL

Μπράιτον-ΑΕΚ 2-3: Ματσάρα και μεγάλο τρίποντο για την Ένωση στη Βρετανία σε «τρελό» ματς-Δείτε τα γκολ

Έδειξε χαρακτήρα, έμεινε όρθια και πήρε τεράστιο τρίποντο. Μπράιτον-ΑΕΚ 2-3!

Μεγάλο παιχνίδι, χορταστικό για τους ποδοσφαιρόφιλους στη Βρετανία, στο Μπράιτον, όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δέχθηκε δύο ανόητα γκολ, από πέναλτι, που έδωσαν στην ευκαιρία στους «γλάρους» να ισοφαρίσουν σε 2-2, στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Ωστόσο, το γκολ του Πόνσε, σε κρίσιμο σημείο και συγκεκριμένα στο 84ο λεπτό, έδωσε τους τρεις βαθμούς…

Μεγάλη νίκη… Απ’ όπου κι αν το καταγράψει κανείς. Ήταν δύσκολο ματς, αλλά έβγαλε πάθος, ψυχή, διάθεση και είχε καλές εκτελέσεις.

Τη νίκη στα ίσα, την Μπράιτον, μέσα στο σπίτι της…

Η ομάδα του Αλμέιδα προηγήθηκε με τον Σιντιμπέ. Έτσι έκανε το 1-0 στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ακολούθησαν άλλα 4 γκολ από τις δύο ομάδες.

Η Μπράιτον ισοφάρισε καταρχάς με πέναλτι, λόγω VAR. Δεν το έδωσε αρχικά ο ρέφερι, αλλά στη συνέχεια υπήρξε εξέλιξη μέσω του VAR.

Ο Ζοάο Πέδρο ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Ήταν το 30ο λεπτό.

Ωστόσο, 10 λεπτά μετά, ο Γκατσίνοβιτς έκανε το 2-1 και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Αλμέιδα.

Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ωστόσο, στο 67′ πάλι ο Ζοάο Πέδρο από το σημείο του πέναλτι, ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 2-2. Πάλι από την άσπρη βούλα, πάλι δεν έδωσε το πέναλτι ο ρέφερι της αναμέτρησης και πήγε στο VAR.

Έγιναν κι άλλα στην αναμέτρηση. Όπως;

Ο χορός των οπαδών της ΑΕΚ στη διάρκεια της διακοπής, του αγώνα…

Η παρουσία των οπαδών της ΑΕΚ ήταν αν μη τι άλλο συγκλονιστική…

Ο τραυματισμός του Χατζισαφί… Αποχώρησε με φορείο και κολάρο!

Το 3-2

Τελικά;

Στο 84′ τρομερή μπαλιά διαγώνια 45αρά μπαλιά του Άμραμπατ αριστερά στον Ελίασον.

Πάτησε περιοχή, έδωσε στο πέναλτι στον Πόνσε, ο οποίος πλάσαρε, κόντραρε η μπάλα και έφυγε στα δίχτυα… Έτσι έγινε το 3-2 για την Ένωση.

Μετά από 13 λεπτά καθυστερήσεων, η ΑΕΚ κατόρθωσε και έμεινε όρθια παρά την πίεση και πήρε σπουδαία νίκη. Άντεξε…

Μπράιτον: Στιλ, Ιγκό Ζούλιο, Μίλνερ (56′ λ.τρ. Λάμπτεϊ), Εστουπινιάν, Φαν Χεκ, Γκίλμουρ (86′ Αντιγκρά), Γκρος, Μαρτς, Ζοάο Πέδρο (82′ Γουέλμπεκ), Μιτόμα (86′ Μπουανανότε), Φάτι.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Χατζισαφί (60′ λ.τρ. Μοχαμάντι), Γιόνσον, Πινέδα (79′ Μάνταλος), Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς (79′ Ελίασον), Αραούχο (68′ Τσούμπερ), Λιβάι Γκαρσία (68′ Πόνσε).

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Άγιαξ και Μαρσέιγ αναδείχθηκαν ισόπαλοι, επίσης σε ματσάρα, με 3-3.